Yüzyıllardır ezilen, toplumsal yaşamdan yalıtılmış kadınlarımızın, Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Devrimleri ile bugün toplumsal yaşamdaki yerlerini almalarının 82. yıl dönümü ile ilgili olarak yaptığımız basın açıklaması:

 

TÜRK KADININA SEÇME ve SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ

 Bugün 5 Aralık 2016, Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. yıl dönümü, yüzyıllardır ezilen, toplumsal yaşamdan yalıtılmış kadınlarımız, Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Devrimleri ile bugün toplumsal yaşamdaki yerlerini almışlardır.

 1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilerek yürürlüğe giren “Medeni Kanun” ile Türk Kadını “Şeriat” zincirinden kurtulmuş ve 3 Nisan 1930’ da belediye seçimlerine katılma hakkını elde etmiştir.  5 Aralık 1934 yılında yürürlüğe giren kanunla da “Millet Vekili Seçme ve Seçilme” hakkını elde ederek ülke yönetimine katılmışlardır.            

 Teokratik bir devlet yapısından ve kadın haklarının kısıtlı olduğu bir toplum düzeninden, kadın-erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti' ne geçiş, bir dizi devrimle mümkün olmuştur. Bu devrimler içinde, kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak sosyal yaşam içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Cumhuriyet Devrimlerinin en önemlisidir.

  1935 yılında yapılan seçimlerde ilk kez seçilme hakkını kullanan Türk Kadını, TBMM' ne on sekiz kadın milletvekili ile girmiştir. Bu on sekiz kadının, meclisin çalışmalarına ne ölçüde katkıda bulundukları ve kararlarda ne denli etkili oldukları meclis tutanakları ile sabittir.

 “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisi" ve "İnsan Hakları Sözleşmesi" insanlık tarihinin ufkunda bile yok iken,  Atatürk tarafından Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi çok anlamlıdır ve Cumhuriyetin dünya uluslarına bir armağanıdır.

 Ancak bu gün, öncelikle kadınlarımız toplumsal yaşamın dışına itilerek Cumhuriyet Devrimlerinin tüm kazanımları yok edilmeye çalışılmaktadır. Ülkemiz yine geçmişte olduğu gibi, bugün de dinsel sömürü ve dinin siyasallaştırılması çabaları ile karşı karşıyadır. Şu iyi bilinmelidir ki, kadınlarımız yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip çıkma da; en inançlı ve güçlü desteği Atatürk’ ten almışlardır ve Cumhuriyet Devrimlerinden hiçbir biçimde ödün vermeyeceklerdir. 5 Aralık 2016      

Fatma ADER

Atatürkçü Düşünce Derneği

Eskişehir Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi

Basın bilgi notu: Bu basın açıklamasının pdf, png ve docx uzantılı dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.  http://www.add-eskisehir.org/index.php/indir/basin-aciklamalari

 

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız