Adana'nın Aladağ İlçesinde bulunan öğrenci yurdunda çıkan yangın ve yitirilen canlar ile ilgili olarak, aşağıda abece sırasına göre dizilmiş Sivil Toplum Kuruluşları olarak ortaklaşa yaptığımız basın açıklaması.

 

 DEVLET, ÇOCUKLARIMIZI KORUYAMADI!

 Adana’nın Aladağ ilçesindeki özel bir öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrencimiz, 1 eğitimci ve 1 çocuğun yaşamını yitirmesinden dolayı büyük bir üzüntü içindeyiz. Kaybettiğimiz öğrencilerimiz ve eğitimcimizin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 Anayasamızın 42. Maddesine göre, “Eğitim ve öğretim Atatürk İlkeleri doğrultusunda çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre devletin denetimi ve gözetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz”.

 Çok açık biçimde görülüyor ki, çocuklarımızı korumak, devletin anayasal görevidir ve devlet bu görevini başka hiç bir kuruma devredemez. Durum böyleyken, 8 yıl önce Konya’da ve geçtiğimiz gün Aladağ’da meydana gelen can kayıplarının yaşandığı iki yurdun da, aynı tarikata yakın “Okul ve Kurs Talebelerine Yardım Derneğine” ait olması, siyasi iradenin yanlış tavrının değişmediğini, yaşananlardan ders alınmadığını bir kez daha ortaya koymaktadır.

 Tarikatların yurtlarını yaygınlaştırıp gerekli denetimi yapmayan, yoksul aileleri çözümsüz bırakarak, bu yurtlara çocuklarını göndermeye zorlayan anlayışı asla kabul etmiyoruz.

 Bu üzücü olay dolayısıyla yetkililere sormak istiyoruz:

 Devlet, neden kendi pansiyonlarını boş tutup, Dernek, Vakıf adı altındaki yurtların çoğalmasına izin veriyor?

 Bazı Vakıf ve Derneklere ait yurtlar, neden gerektiği şekilde denetlenmiyor? Devlet, çocukların fiziki koşulları yetersiz olan yurtlarda yanıp kavrulmasına neden göz yumuyor?

 Bizler sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak, ahşaptan yapılmış haliyle yangına davetiye çıkaran, yangın merdiveni girişi kilitli tutulan bir binada çocuklarımızın ölmesine neden olan sorumluları kamuoyu önünde hesap vermeye çağırıyoruz.

 Böylesine üzücü olayların tekrarlanmaması için, devlet temel görevini yerine getirerek çocuklarımıza çağdaş koşullarda eğitim ve barınma olanağı sağlamalıdır. Çocuklarımızı, denetimsiz bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerine göz yumulan tarikatların insafına terk etmemelidir.

 

1.12.2016

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

 EĞİTİM-İŞ SENDİKASI

TALAT PAŞA KOMİTESİ

TÜRK-İŞ KONFEDERASYONU

TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

ULAŞIM-İŞ SENDİKASI 

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız