“LOZAN, TÜRKİYE’NİN KURULUŞ BELGESİ ve TAPUSUDUR”

Lozan Barış Antlaşması’nın 92. yılını büyük bir coşku ve heyecan içinde kutluyoruz. Türkiye’nin bölge ve dünya barışındaki yeri ve rolü göz önüne alınırsa bu anlaşmanın değeri daha iyi anlaşılır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda çok önemli bir aşama olan Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923 yılında imzalanmıştır. Lozan Antlaşması teslimiyet niteliğindeki Mondros ve Sevr Antlaşmaları’na karşı elde edilen ve yüzyıllarca süren bir hesaplaşmanın sonucunda ulaşılan bir başarı belgesidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan, şanlı Anadolu İhtilali’nin son ve en parlak aşamasıdır. Büyük Atatürk’ün belirttiği gibi “Türk Ulusu aleyhine yüzyıldır hazırlanan, Sevr ile tamamlandığı sanılan bir büyük suikastın yok edilişidir”.

Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası hukukta onay gören kuruluş belgesidir. Batılı devletler Kurtuluş Savaşı’nın başarısını Lozan’da kabul etmek zorunda kalmışlardır. Bu anlaşma, Türkiye’nin saygın devletler arasında yerini almasını sağlamış ve bağımsızlığımızın güvencesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olan Lozan Antlaşması’nın sağladığı kazanımlar, bugün ciddi tehditler ile karşı karşıyadır. Dün olduğu gibi bugün de Lozan’ı içlerine sindiremeyen uluslararası güçler ve çıkar çevreleri, Sevr’i hortlatıp ülkemizi bölmek istemektedirler. Yüzyıllardır bir arada yaşayan farklı kimliklerdeki yurttaşlar birbirine düşürülmek istenmekte, Sevr’i hortlatmak isteyenler ile özerklik planı yapanlar aynı çizgide buluşmaktadır.

Günümüzde ne yazık ki; Lozan kahramanı İsmet İnönü hakkında bugünkü iktidar tarafından gerçeğe aykırı iddialar ortaya atılmaktadır. Hatta daha da ileri gidilerek İnönü adı, öğrenim programlarından bile çıkarılmıştır. Böylece, Türk halkının gözünden düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu asılsız iftiraları asla kabul etmiyoruz. İnönü Zaferlerinin komutanı, Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İNÖNÜ, Türk halkının gönlünde daima yaşayacaktır.

Bizler, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları her koşulda bozacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk çizgisinde geleceğe taşıyacağız. Lozan Antlaşması’nın 92. yılını gururla kutlarken büyük ATATÜRK ve İsmet İNÖNÜ’yü saygıyla anıyoruz.

Dr. Azmi KERMAN

Atatürkçü Düşünce Derneği

Eskişehir Şube Başkanı

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız