25 Ekim 2014

25 Ekim 2014 Cumartesi günü, Adalar Migros önünde, saat 13:00'da Cumhuriyet Yürüyüşü etkinliği ile ilgili geniş katılımlı basın açıklaması ektedir.

ADD Eskişehir Şube Başkanlığı

“Laik, Demokratik Cumhuriyetimiz İçin Yürüyoruz!”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. Yılında “Atamızın izinde Cumhuriyet Yürüyüşünü” gerçekleştireceğiz. Büyük Atatürk’ün en büyük eseri olarak tanımladığı “Cumhuriyet” in bizlere en büyük emaneti olduğunu biliyoruz.

Bizler de büyük bir kararlılıkla laik demokratik Cumhuriyetimizi, toprak bütünlüğümüzü, ulusal devletimizi ve üniter yapımızı koruyacağız.

Bu amaçla düzenlediğimiz geleneksel Cumhuriyet Yürüyüşünü bu yıl da çağdaş Eskişehir halkının katılımıyla, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, kadın ve gençlik örgütlerinin desteğiyle gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet Yürüyüşü 29 Ekim Çarşamba günü saat 15.00’de Adalar Atatürk Caddesi girişinde başlayacaktır.

Ülkemizin tehlikeli ve sorunlarla dolu bir dönemden geçtiğini biliyoruz.
Cumhuriyetimiz zor ve sancılı bir dönem yaşamaktadır. Bugün ülkenin başında Cumhuriyetle hesaplaşan bir iktidar vardır. Aydınlıkçı ve Halkçı tüm değerler yok edilmektedir. Ağırlaşan iç ve dış tehditler sonucu milli birlik ve toprak bütünlüğümüz tartışılır hale gelmiştir. Açılım politikaları ile dokunulmazlık zırhına bürünen teröristler utanmadan Atatürk Büstlerine saldırmakta ve yakıp yıkmaktadır.

Hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı askıya alınmış, erklerin ayrılığı yok edilmiş ve yargıya adaletsizliğin gölgesi düşmüştür. Kişisel hak ve özgürlükler yok edilirken, hukuk devletinin yerini, yasa devleti almıştır.

Yapay gerekçelerle ilköğretim okullarına Arapça dersi konulmuş, bazı okullarda Türkçe yasaklanırken, türban anaokullarına kadar inmiştir. Yeni yasalarla laik eğitim yok edilmiştir.

Yolsuzluk ve yoksullukla savaşacağız diyenler, yolsuzluğun batağına düşmüşlerdir. Ülkenin tüm kaynakları talan edilirken, rüşvet iddialara ayyuka çıkmıştır. Bugün Türkiye saymakla bitmeyecek sorunlarla boğuşmaktadır.

Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın, tam bağımsız, çağdaş ve demokratik Türkiye mücadelemizi sürdüreceğiz. Kuruluşunun 91. Yılında büyük bir inançla haykırıyoruz; Cumhuriyetimize ve tüm değerlerine sonsuza dek sahip çıkacağız!

29 Ekim Çarşamba günü saat 15.00’te tüm halkımızı Türk Bayrakları ile “Cumhuriyet Yürüyüşü” ne katılmaya çağırıyoruz.

KATILIMCI ÖRGÜTLER

Not: Basın açıklamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız