25 Eylül 2014

Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şube Başkanlığı Basın Açıklaması:

"ÇAĞDAŞ EĞİTİME, LAİK CUMHURİYETE SON DARBE"

Siyasi iktidar tarafından Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik'te değişiklik yapılarak türbanın ilkokula kadar inmesinin önü açılmıştır. Bu uygulama 4+4+4 yasasından sonra eğitime yeni bir darbe indirilmiştir.

Okullarda türbanın serbest bırakılması ile toplumda bir kez daha ayrışmanın kapıları açılmıştır. Artık çocuklar sınıflarda türban takan ve takmayan olarak bölünecektir. Türban veya başörtüsü takan kızımız inançlı görünürken, inançlı olduğu halde, takmayan ise baskı altında kalacaktır. Türban takan öğretmenin öğrencilere davranışı ise tamamen yanlı olacaktır. Bu uygulama, çocukların zihinsel dünyasını tahrip edecektir. Gelişme çağındaki bir çocuğun bunu kaldırması mümkün değildir. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün eşi bile bu tür dayatmaların “cehalet sonucu olduğunu” ifade etmiştir. Reşit olmayan çocuklara kıyafet dayatması toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı bir davranıştır. Masum, oyun yaşındaki çocukların üzerinden siyaset yapılmaktadır.

Bütün bu uygulamalar göstermektedir ki; Büyük Atatürk’ün kurduğu laik eğitim sistemi yok edilmiştir. Öğrenim birliğinden hızla uzaklaşılmıştır. Eğitimin kalitesi hızla düşerken, Türkiye dünya sıralamasında en arka sıralara geriletilmiştir. Güneydoğu’da okullar kapanırken, eğitim tam bir çıkmaza sokulmuştur.

Çağdaş Cumhuriyetimizle hesaplaşan, eğitimi ortaçağ zihniyetine taşıyan bu anlayışla, demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz.

Dr. Azmi KERMAN
Atatürkçü Düşünce Derneği
Eskişehir Şube Başkanı

Not: Basın açıklamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız