CUMHURİYETİMİZİN 94. YILDÖNÜMÜNDE YUNANİSTAN GEZİSİ

SELANİK ve Kavala – İskeçe – Gümülcine – Dedeağaç

 1. Gün 26 Ekim Perşembe: 00’da Hasan Polatkan Migros önünde buluşuyor; İpsala Sınır Kapısı için hareket ediyoruz. İstanbul’dan yolcularımızı alıyoruz. Tekirdağ’da serbest olarak köfte molası veriyoruz.
 2. Gün 27 Ekim Cuma: İpsala Sınır Kapısı’na varışı takiben pasaport ve gümrük işlemleri sonrasında Yunanistan tarafında geçiyor; Kavala’da kahvaltımızı alıyor, yolda verilecek olan çeşitli molalarla sabah saatlerinde Selanik’te oluyoruz. Vakit kaybetmeden Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğmuş ve çocukluğunun bir bölümünün geçmiş olduğu Müze Evi ziyaret ediyoruz.  Atamızın evinde ver ilecek olan serbest zaman sonrasında Beyaz Kule’ye geçiyor ve bu tarihi kule hakkında rehberimizden bilgi alıyoruz. Sonraki durağımız; Aristo Meydanı. Selanik’in kalbinin attığı bu tarihi meydan hakkında da bilgilendikten sonra meydan da serbest zaman alıyoruz. Yunan kurabiyeleri ve frapelerini tatmanızı tavsiye ederiz. Serbest zamanı takiben otelimize transfer oluyoruz.  Geceleme otelimizde. Dileyenler ile Selanik’in ünlü tavernalarından birinde yemekli-eğlenceye katılıyoruz.
 3. Gün 28 Ekim Cumartesi Kavala/İskeçe: Otelde alınacak olan kahvaltı sonrasında Yunanistan’ın tarihi liman şehri Kavala’ya geliyoruz. Kavala turumuzda tarihi surlar, Kavala Kalesi, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi görülecek olan yerler arasındadır. Dileyenlerle Kavala Limanı’nda ekstra olarak balık mönülü öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonraki durağımız Türk nüfusunun yoğun olduğu üçüncü Kuzey Yunanistan şehri İskeçe’ye varıyoruz.  İşkeçe 60 bin nüfuslu bir şehir. Farkı ise burada yoğun bir Türk nüfusunun olması. Zaten İskeçe’de dolaşırken sürekli Türkçe duyuluyor, tabii kendilerine has aksanlarıyla. Ama Yunan vatandaşı bu Türkler maalesef sosyoekonomik açıdan Yunan nüfusun daha gerisindeler. Eğitim ve gelir seviyeleri daha düşük. Şehre Yunancada Xanthi deniyor. Ksanti diye okunuyor ama Türk turistler nedense ısrarla “Zanti” diye okuyorlar. Dedeağaç ne kadar eğlenceliyse, İskeçe de bir o kadar güzel bir şehir. Binaların çoğu 18. ve 19. Yüzyıldan kalma Osmanlı konağı…  Hafta sonları Kafeler, barlar tıklım tıklımdı. Pazarcıların da çoğu Türk. Bu arada unutmadan İskeçe’nin bir de her yıl Şubat ayında düzenlenen ünlü İskeçe Festivali  İskeçe turumuzu yaptıktan sonra otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.
 4. Gün 29 Ekim Pazar Gümülcine/Dedeağaç: Otelde alınacak olan kahvaltı sonrasında Gümülcine’ye gidiyoruz. Varışı takiben yapılacak olan şehir turunda şehir merkezini geziyoruz. Türk nüfusun çokluğunu kapılardaki isimler ve işyerlerindeki tabelalardan rahatça anlayabileceğiz. Sultan Pastanesi, Yeni Cami, tarihi Saat Kulesi görülecek olan yerler arasında. Serbest olarak verilecek olan öğle yemeği sonrasında Kuzey Yunanistan’ın son şehri Dedeağaç’a geliyoruz. Dedeağaç 50 bin nüfuslu güzel bir şehir. Dedeağaç Aleksandrapolis’te yaklaşık 20,000 kadar Türk’ün yaşadığı söyleniyor. Tabi bu nüfus yaz aylarında deniz, kum, güneş tatili için gelenlerle birlikte neredeyse katlanarak artıyor.  Uzun kumsalları, temiz mavi denizi, akşam saatlerinde hareketlenen sokak, caddeleri ve eğlenmeyi seven insanlarıyla Dedeağaç, uygun bir tatil yeri.  Oldukça fazla Türk yaşadığı için hemen her yerde Türkçe konuşuluyor. Tabela ve menülerin birçoğu Türkçe, nasıl iletişim kuracağım diye düşünmenize gerek kalmıyor.  Liman şehri olduğu için denize paralel ve işlek caddesi olan Demokrasi Caddesi akşam saatleri trafiğe kapatılıyor. Sadece insan adımları ile renklenen caddede yol boyunca lezzetli restoran ve taverna bulunuyor.  Hepsi de birbirinden lezzetli menülere sahip…  Aleksandropolis’te plajlardan ücretsiz olduğu için her gece başka bir yerde yemek yiyebilir hatta çok daha ucuza eğlenebilirsiniz. Dedeağaç, damağınıza hitap ettiği kadar gözünüze de hitap edecek yapı ve doğal güzelliğe sahip bir şehir. Yapacağımız turumuzda; Demokrasi Caddesi üzerinde, tren istasyonuna yakın yer alan Dedeağaç Camisi, kentin sembolü olan Deniz FeneriVistonida Gölü üzerindeki Agios Nikolaos Metropol Katedrali, Virgin Mary Pantanassa Ortodoks Kilisesi, şans oyunları sevenler için Casino ThrakiErmeni Ortodoks Kilisesi, Trakya Etnoloji MüzesiDedeağaç Tarihi Müzesi görülecek olan yerler arasındadır. Tur sonrasında dönüş yoluna geçiyoruz. Yolda verilecek olan çeşitli molalarla geç saatlerde Eskişehir’de oluyoruz.

ÜCRETE DÂHİL HİZMETLER

 • 2 gece Selanik’te 4 yıldızlı oda kahvaltı konaklama
 • Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç turları
 • İlk gün kahvaltı (Çorba-Börek alternatifli)
 • Program kapsamındaki tüm transferler
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu seyahat sigortası

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda belirtilmeyen öğünler
 • Müze örenyeri giriş ücretleri
 • Tüm şahsi harcamalar
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Vize (140 €, Yeşil ve gri pasaportlular için vize yok)

 

699 TL iki kişilik odada kişi başı, tek kişi farkı 220 TL

 Kredi kartı taksit imkânlarını acentamıza sorunuz

Bu kategoriden diğer yazılar: « Burs Başvuru Duyurusu

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız