BASIN AÇIKLAMASI

 

 Değerli Basın Emekçileri,

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın, tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarında, hükümete yakınlığı ile bilinen, yandaş sendika Eğitim – Bir – Sen’in önerileri toplumda kaygı ile karşılanmıştır.

 Eğitim – Bir – Sen verdiği öneride, Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi derslerinin müfredattan kalkmasını, Din ve Ahlak Eğitimi derslerinin birinci sınıftan itibaren verilmesini istiyor. Ayrıca Harf Devrimini, Kılık ve Kıyafet Devrimini, Tekke ve Zaviyeleri kapatılarak gerçekleştirilen Din ve Vicdan Özgürlüğü Devrimini eleştirerek, Kuran Okuma Öğretim Programları istemektedir.

 Bu talepler yandaş sendikanın aymazlığını ortaya koymaktadır.

 Türkiye Cumhuriyetini kuran, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti hedef alınmıştır. İstenilen laik, demokratik, bilimsel eğitimin tamamen yok edilmesidir. İstenilen Türkiye Cumhuriyeti’nin; şeyhler, dervişler ülkesi yapılmasıdır.

 Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları, Emperyalist güçler tarafından işgal edilen ülkemizi Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığa ulaştırırken, ulus egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurar kurmaz, ikinci Kurtuluş Savaşı’nı da cehalete karşı açmışlardır. Bu savaştan da başarı ile çıkan Cumhuriyet’in önder kadrosu, okuma yazmanın dahi yok denilecek düzeyde olan bir toplumdan, eğitimli bir topluma kavuşmuş ve Cumhuriyetin eğitim sisteminden geçen birçok yurttaşımız dünya çapında yüz akımız olmuştur.

Yandaş Sendika, bu istemleriyle Çağdaş Eğitimi, Bilimsel Eğitimi ve Demokratik Eğitimi tamamen yok etmeyi düşünmektedir.

Ülkemiz maalesef 1950’li yıllardan bu yana laik, çağdaş eğitimden taviz vermekte. Geldiğimiz nokta ortadadır. Güzel ülkemiz, mazlum milletlere örnek olan çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti karanlığa gömülmüştür.

 Hiçbir zaman umutsuz değiliz, hele hele; 18 Mayıs 1919 kadar! Tek çıkış yolu çağdaş, laik, demokratik ve bilimsel eğitimdir. Kısaca tek umut Mustafa Kemal ATATÜRK’ün devrimleri ve ilkeleridir.  7 Ocak 2016   

 Cihan TAŞAR

Atatürkçü Düşünce Derneği

Eskişehir Şube Başkan Yardımcısı

 Basın bilgi notu: Bu basın açıklamasının pdf, png ve docx uzantılı dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.  http://www.add-eskisehir.org/index.php/indir/basin-aciklamalari

 

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız