BASIN AÇIKLAMASI

 

Ülkemizde son dönemlerde ve en son olarak ta İzmir’de yaşanan terör olayları nedeniyle üzüntümüz sonsuzdur. Olaylarda yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz.

 Cumhurbaşkanına geniş yetkiler kazandıracak olan, 18 maddeden oluşan anayasa paketi, TBMM Genel Kurulu’nda 9 Ocak tarihinde görüşülmeye başlanacaktır. Yeni anayasa teklifi birçok tartışmayı ve sorunu da beraberinde getirmiştir. Her şeyden önce teklifin kamuoyunda yeterince tartışılmadığı, her kesimden kişi ve kuruluşun görüşünün alınmadığı bilinmektedir.

 Ülkemizde bunca sorun varken; terör tüm boyutlarıyla ülkenin varlığını ve birliğini tehdit ederken, dış tehditlere karşı da yoğun bir mücadele sürdürülürken, ülkeyi kamplaşmaya götürecek bu teklifin görüşülmek istenmesi, sıkıntıları bir kat daha arttıracaktır. 

 Yeni anayasa teklifi ile bütün yetkiler Cumhurbaşkanına verilmekte, TBMM’nin görev ve yetkileri daraltılmaktadır. Cumhurbaşkanı kanununda görülmeyen tüm alanlara müdahale edebilmektedir. En önemlisi ise tüm yetkilerin bir kişi elinde toplanması ile kuvvetler ayrılığı ilkesinin yok edilmesidir. İstenen, egemenliğin tek bir elde toplanarak otoriter bir rejime geçiş olmasıdır. Böylece Türkiye’nin yıllarca elde ettiği demokratik birikim yok edilecektir.

 Yeni anayasa teklifi ile ilgili olarak; İstanbul Barosu eski başkanı, değerli hukukçu ve akademisyen Ümit KOCASAKAL, 10 Ocak Salı günü saat 18.00’da, Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde bir konferans verecektir. Etkinliğe tüm halkımız davetlidir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.  6 Ocak 2016      

Dr. Azmi KERMAN

Atatürkçü Düşünce Derneği

        Eskişehir Şube Başkanı

Basın bilgi notu: Bu basın açıklamasının pdf, png ve docx uzantılı dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.  http://www.add-eskisehir.org/index.php/indir/basin-aciklamalari

 

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız