Atatürkçü Düşünce Derneği ve Atatürkçü Düşünce Şehitlerine Sesleniş

 Sesleniş / Uğur Mumcu 

Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık. Babamız sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi. 

Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mumun ışığında bitirirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini, yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. dövüldük, vurulduk, asıldık.

Vurulduk ey halkım, unutma bizi…

Yoksulluğun bükemediği bileklerimize çelik kelepçeler takıldı. İşkence hücrelerinde sabahladık kaç kez. İsteseydik, diplomalarımızı, mor binlikler getiren birer senet gibi kullanırdık. mimardık, mühendistik, doktorduk, avukattık. yazlık kışlık katlarımız, arabalarımız olurdu.

2 Temmuz 1993 Sivas Şehitleri

Muhlis Akarsu – 45 yaşında, sanatçı

Şehit Şükrü DEMİRKÜREK

  (1938 Tunceli Mazgirt-12 Kasım 1999) Atatürkçü Düşünce Derneği Bağcılar Şube Üyesidir. ADD Bağcılar 12 Kasım 1999 saat 17.30′da karanlığı seven, şeriat özlemiyle yanan ve bu yolda öldürmekten çekinmeyen İBDA-C’li teröristlerce bıçaklanarak şehit edildi. Katiller duvarlara sprey ile İBDA-C terör örgütünün adını yazmışlardır. Katilleri 11 yıl geçmesine rağmen bulunmamıştır.

Şehit Turan DURSUN

  1934 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Yapaltın köyünde doğdu. Turan Dursun, imam olan babası tarafından beş yaşındayken Ağrı’nın Tutak ilçesinde, kendisine Arapça okutacak hocaların yanına verildi. 8-9 yaşlarında Kürt mollalarının ve şeyhlerinin yanına bırakıldı. Bu arada Arapça okurken Kürtçe’yi de öğrendi. Daha sonra Erzurum ve Muş illerine bağlı köylerde Kürt ve Çerkez hocalarda eğitim gördü. Okuma-yazmayı ancak 1955-57 yıllarında askerlik yaptığı sırada öğrendi. İlkokul diplomasını ise terhis olduktan sonra, dışarıdan sınava girerek aldı.

Şehit Onat KUTLAR

  5 Ocak 1936 tarihinde Alanya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne ve Paris Üniversitesi Felsefe bölümüne devam etti. İkisini de bitirmedi. Sanat hayatına, 1952 yılında şiirle başladı. A Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı (1956). 1954-1964 yılları arasında aralıklarla Doğan Kardeş dergisini yönetti.

Şehit Abdi İPEKÇİ

  1929 yılında İstanbul’da doğan İpekçi, Galatasaray Lisesini bitirdi. Sonra bir müddet Hukuk Fakültesine devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin bir süre yazı işleri müdürlüğünü (1954) yapan İpekçi daha sonra aynı gazetenin genel yayın müdürü oldu.

Şehit Çetin EMEÇ

  Annesi Rabia Emeç, babası ise gazeteci, Demokrat Parti’nin kurucularından milletvekili Selim Ragıp Emeç’tir ve Zeynep, Leyla ve Aydın isimli üç kardeşi vardır. Bilge Emeç ile evlenmiş, Mehveş ve Mehmet isimli iki çocuğu olmuştur.

Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazeteciliğe 1952′de babası Selim Ragıp Emeç’in Son Posta gazetesinde başladı. 1972′ye kadar Hayat ve Ses dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı.

Şehit Prof. Dr. Cavit Orhan TÜTENGİL

  1921 Tarsus doğumlu olan Tütengil, ilk ve orta öğremini Tarsus’ta tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. 1944-53 arasında Antalya ve Diyarbakır liselerinde Felsefe Grubu Dersleri öğretmenliği yaptı. Kepirtepe ve Aksu Köy Enstitülerinde çalıştı. MEB tarafından iki yıllığına incelemelerde bulunmak üzere İngiltere’ye gönderildi.

Şehit Mustafa Yücel ÖZBİLGİN

  20 Haziran 1942 tarihinde Akçaabat doğumludur. 1960 yılında Yozgat Lisesi’ni bitiren Özbilgin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1965 yılında mezun olmuştur.

Havsa, Ardahan, Kahta, Bozova Kaymakamlıkları görevlerinde bulunmuştur. Mülkiye Müfettişliği görevinde de bulunan Özbilgin 1996-1999 yılları arasında Adıyaman Valisi olarak görev yapmıştır.

1999 yılında Danıştay üyeliğine atanmış.

Şehit Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK

  İlk ve orta okulu Ordu\’da, liseyi İstanbul Kandilli Kız Lisesi’nde bitirdikten sonra Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ile Devlet Konservatuarı opera bölümündeki öğrenimini aynı zamanda yürüttü. Samsun ve Ankara’da 11 yıl süren öğretmenliğinden sonra İlahiyat Fakültesi’nde asistan oldu. 1957 yılında doktora, 1964 yılında doçentlik sınavını verip İslam Tarihi bölümüne öğretim üyesi tayin edildi. 1971’de Cumhuriyet Senatosu’na kontenjan senatörü olarak olarak atandı. Altı yıl süreyle bu görevde çalıştı.

Şehit Uğur MUMCU

  Aslen Ankaralı olan Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942’de, babasının memuriyeti dolayısıyla Kırşehir’de, dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan Mumcu, öğrenimine Hukuk fakültesinde de devam etti. 1961 yılında başladığı Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1965 yılında tamamladı. Bir süre avukatlık yaptı; yabancı dil öğrenmek için İngiltere’ye gitti. 1969-1972 yılları arasında Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak çalıştı.

Şehit Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI

  Ahmet Taner Kışlalı, 1939 yılında Zile’de doğdu. Kabataş Lisesi’nden sonra AÜ SBF’yi bitirdi. Paris Üniversitesi’nde Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi dalında doktora yaptı. 1972 yılında doçent oldu. 1977′de CHP listesinden İzmir milletvekili seçildi. 1978′de Bülent Ecevit hükümetinde Kültür Bakanı olarak yer aldı. 12 Eylül sonrasında üniversiteye dönerek 1988′de profesörlüğe yükseldi.

Şehit Prof. Dr. Muammer AKSOY

  Ateşli bir hatip, inanmış bir laik ve kararlı bir Atatürkçü.. Muammer Aksoy’un 1950′li yıllardan bu yana taşıdığı kimliği ve kişiliğini yakından tanıyanların, onu tanımlarken kullandığı üç sıfat bu. 1917 yılında Antalya’da doğan Muammer Aksoy 1937 yılında İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1950 yılında ise Zürih Hukuk Fakültesini Hukuk Doktoru; ünvanıyla bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1952 yılında doçent, 1963 yılında profesör olan Aksoy, 27 Mayıs ihtilali sonrasında 1961 Anayasasının hazırlanmasında önemli katkılarda bulundu ve Kurucu Meclis’te

Şehit Necip HABLEMİTOĞLU

  1954 yılında Ankara’da doğan Hablemitoğlu, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1977 ve 1978 yıllarında “Dilde Fikirde İşde BİRLİK”adlı aylık dergi yayınladı. Uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda basın müşaviri olarak çalıştıktan sonra Ankara üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde master ve doktora yaptı. Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili olarak çalışmalar yapan Hablemitoğlu, Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve şehitliklerimiz konusunda alan çalışmaları yürüttü. 1995-1996 yılları arasında Birleşmiş Milletler Örgütü’nün (UNDP) bir projesinde görev alarak Gagauz Türkleri’nin latin

Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi KUBİLAY

  1906 yılında İzmir’de doğan Mustafa Fehmi, İzmir Öğretmen Okulunda okurken Kubilay adını aldı. öğretmen olduktan sonra çeşitli yerlerde görev yaptı. 1929 yılında vatani görevini yapmak üzere askere alındı. Kubilay, Cumhuriyete, Atatürk İlke ve Devrimlerine yürekten bağlı bir Türk Genciydi. Devrimleri korumak uğruna şehit olduğunda henüz 24 yaşındaydı.

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız